پروتز سینه

پروتز سینه

پروتز سینه نوعی از جراحی برای بزرگ کردن سینه در زنان می باشد . این جراحی با هدف زیبایی انجام می شود. پروتز سینه علاوه بر اینکه بر زیبایی فرد اثر می گذارد، باعث افزایش روحیه اعتماد به نفس می شود. به همین جهت رایج ترین جراحی زیبایی سینه می باشد. این جراحی در میان جراحی های زیبایی افراد بیشترین رضایت را دارند. قبل از انجام پروتز سینه ضروری است درباره فرآیند آن و اقدامات لازم اطلاعاتی به دست آورید.

مراحل پروتز سینه

 1. مشاوره و آموزش فرد درباره جراحی و گرفتن تاییدیه کتبی از فرد
 2. بررسی دقیق سینه فرد پیش از جراحی
 3. بررسی استفاده از روش موثر در جراحی با در نظر گرفتن سرعت در بهبودی
 4. ارائه آموزش هایی در خصوص اقداماتی برای مراقبت از سینه جراحی شده بعد از پروتز سینه
 5. مشاوره در خصوص انتظارات فرد از جراحی پیش از عمل و توافق درباره استفاده از روش جراحی توسط جراح

مشاوره قبل از پروتز سینه

ضروری است فرد قبل از انجام جراحی پروتز سینه با جراح مشورت کند.  این مشاوره تاثیر بسیاری در نتیجه جراحی و رضایت فرد از جراحی می گذارد.در این جلسه مواردی به شرح ذیل بررسی می شود :

 1. درباره اندازه و نوع پروتز سینه، فرد و جراح به توافقاتی می رسند . در این توافقات عامل سلیقه شخصی دخیل نبوده و با توجه به بررسی خصوصیات و اندازه کنونی سینه تصمیم گرفته می شود. فرد در صورت داشتن محدودیت در بافتهای سینه باید پذیرای این مسئله باشد.
 2. ویژگی های آناتومی سینه از طریق عکس مورد ارزیابی قرار می گیرد. در این بررسی قرینه بودن سینه و موقعیت قرار گرفتن پروتز در سینه درنظر گرفته می شود. این بررسی ها برای کمک به انتخاب صحیح پروتز می باشد.
 3. جراح اطلاعاتی درباره انواع پروتز ها که شامل پروتز ژلی (آب نمکی) ، گرد ( آناتومیک) ، صاف به فرد می دهد. نوع واکنش بدن به پروتزهای سینه ( با توجه به خصوصیات آناتومی بدن در هر فردی متفاوت می باشد) از دیگر مواردی است که در این جلسه اطلاعاتی به فرد داده می شود.
پروتز سینه

پروتز سینه

انواع پروتز سینه

 1. پروتز گرد (round) :

یکی از پرکاربردترین پروتز در جراحی سینه پروتز گرد می باشد. این پروتز در مواردی به شرح ذیل استفاده می شود:

 • برجسته کردن بیش از حد برای افرادی که دوست دارند سینه های بزرگتر از نرمال داشته باشند
 • ایجاد شدن بافتی نرم و پیداکردن شکل مناسب
 • برای تکرار حرکت پروتز در سینه
 • جراحی اصلاحی با هدف چرخش، تغییر و پارگی پروتز و کوچک کردن کپسول در سینه
 1. پروتز قطره اشکی

این پروتز دارای تنوع بیشتری نسبت به انواع دیگر می باشد. دلیل این تنوع عدم قرینه بودن این پروتز می باشد.

کاربرد پروتز قطره اشکی

 • برای سینه هایی که دارای بافت های کم بوده یا از بافتی برخوردار نیستند.
 • برای سینه هایی که برجستگی نداشته و دارای شکل خاصی نمی باشد.
 • برای افرادی که داراری اختلال دفورمیتی سینه هستند.
 • قرینه نبودن سینه ها
 • شل بودن عضلات در ناحیه پایین سینه ( پتوز)
 1. پروتز آب نمکی

این پروتز یکی دیگر از انواع دیگر پروتز می باشد که با توجه به آناتومی سینه و توافق جراح و فرد انجام می شود .

فواید پروتز آب نمکی

 • برش کمی در سینه زده می شود.
 • به مانیتورینگ کمتری احتیاج دارد.
 • از لحاظ هزینه مقرون به صرفه می باشد.

عوارض پروتز آب نمکی

 • غیرطبیعی بودن در هنگام لمس کردن سینه
 • به تدریح بر بافت های سینه اثرات منفی می گذارد.
 • احتمال ایجاد چین خوردگی در سینه
 • امکان تخلیه به صورت ناگهانی
 1. پروتز ژلی ( سیلیکونی)

نوعی از پروتز سینه می باشد که نسبت به پروتز آب نمکی احتمال چین خوردگی کمتری دارد. در این نوع پروتز امکان تخلیه پروتز محتمل نمی باشد. همچنین با لمس کردن عادی به نظر می رسد. ولی این پروتز دارای عوارضی به شرح ذیل می باشد:

 • در صورت نیاز انجام مانیتورینگ ام آر آی لازم می باشد.
 • بدون علائم خاصی پاره می شود .
 • برش ها در سینه بیشتر از سایر انواع پروتز می باشد.
 • هزینه بیشتری نسبت به پروتزهای دیگر دارد.
پروتز سینه

پروتز سینه

روش های پروتز سینه

پروتز از طریق روش هایی  به شرح ذیل قرار می گیرد:

 1. در ساب پکتورال که در زیر عضله ای کامل در سینه می باشد. استفاده از این روش باعث بهتر شدن نمای پل و بالای سینه می باشد. همچنین از جمع شدن کپسولی جلوگیری می کند. در ساب پکتورال باعث می شود بافت های سینه در ماموگرافی به وضوح دیده شود. اما برای شخص ایحاد درد به دلیل دییکسیون زیر عضله ای می کند. امکان بدفرم شدن شکل پروتز وجود دارد.
 2. در ساب گلاندولر زیر غده ای : این روش پروتز بیشتر از روش های دیگر مورد استقبال قرار می گیرد. زیرا تصور می شود قرار گرفتن پروتز در این محل درد کمتری را بعد از جراحی متوجه فرد کرده و عمل دیسکسیون در هنگام جراحی را آسان تر می کند که کاملا اشتباه می باشد. در اثر قرار دادن پروتز در این موقعیت، علاوه بر اینکه قسمت بالایی سینه بعد از  جراحی زیبا نمی شود، امکان ایجاد چین خوردگی و انقباض کپسولی وجود دارد. همچنین در انجام ماموگرافی خلل ایجاد می کند.
 3. ساب فاسیال : این روش به منظور کاهش انقباض کپسولی و کاهش درد بعد از جراحی ایجاد شده است . لایه فاسیال یکتورال نازک بوده و احتیاج به دقت بالا در دیسکسیون دارد.
 4. دوگانه یا زیر عضله ای نسبی : بهترین روش از نظر معایب کمتر و فواید بیشتر می باشد. در روش دوگانه بخشی از پروتز در زیر غده و بخشی دیگر در زیر عضله قرار می گیرد. این روش از پروتز به وسیله عضله محافظت می کند. همچنین از بروز افتادگی کاذب سینه بر پروتز پیشگیری می کند. این روش به نام زیر عضله ای در بین مردم شناخته می شود.

اقدامات بعد از پروتز سینه

 1. در معرض مستقیم نور آفتاب و اشعه سولاریوم به مدت یکسال قرار نگیرید.
 2. بعد از گذشت 24 ساعت از جراحی می توانید پانسمان را برداشته و حمام بروید.
 3. به روی شکم تا چند هفته بعد از جراحی نخوابید.
 4. تا یک هفته بعد از جراحی رانندگی نکنید و دست های خود را زیاد حرکت ندهید.

ماندگاری پروتز سینه

یکی از سوالاتی که اغلب افراد به خصوص خانم ها می کنند اینست که پروتز سینه تا چه مدت ماندگار می باشد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت پوششی که به عنوان پروتز در سینه قرار می گیرد مانند بافت های بدن دچار فرسایش و پوسیدگی می شود و از آنجائیکه توسط انسان ساخته شده امکان پارگی و کهنگی وجود دارد . در برخی موارد ممکن است پروتز سینه دچار پارگی شود و به اطراف کپسول یا کیسه بدن منتشر شود . تشخیص این موضوع توسط خود فرد مشکل است و باید با تجویز پزشک متخصص جراح زیبایی زنان سونوگرافی انجام دهد.

طبق بررسی های انجام شده میانگین طول عمر پروتز سینه در افراد 10 سال می باشد . این طول عمر در افراد مختلف متفاوت می باشد . ماندگاری پروتزسینه در افرادی که ورزش های سنگین می کنند در مقایسه با افرادی که تحرک کمتری داند ، کمتر می باشد . پزشک توصیه ی کند بعد از گذشت 15 سال از انجام جراحی پروتز سینه به طور منظم مورد معاینه و سونوگرافی قرار گیرند تا دچار فرسودگی و پارگی پروتز نشده باشند.

سایز پروتز سینه

یکی از شایع ترین مواردی که افراد در جراحی پروتز سینه دارند اینست که مناسبترین اندازه پروتز سینه چقدر می باشد . این اندازه در افراد مختلف متفاوت می باشد . برای تشخیص دقیق این موضوع پزشک متخصص اقدام به اندازه گیری دقیق قفسه سینه با سینه می کند تا به اندازه دقیق برسد . سایز پروتز سینه باید به طوری باشد که با دیگر اعضای بدن تناسب داشته باشد . همچنین در انتخاب اندازه پروتز سینه باید به این نکته توجه داشت که حجم پروتز و پهنای آن بعد از جراحی به مرور اضافه می شود در صورتی که پروتزی انتخاب کنید که بزرگ باشد رشد کرده و از اطراف بافت سینه خارج شود حتی ممکن است تا قسمت زیر بغل گسترش پیدا کند. نه تنها این موضوع منجر به تناسب اندام نمی شود بلکه امکان وجود چین خوردگی در اطراف سینه وجود دارد .

محل قرار گیری پروتز سینه

پروتز سینه در یکی از محل هایی به شرح ذیل قرار می گیرد:

 1. زیر غده ای در جلوی ماهیچه سینه

محل قرار گیری پروتز سینه در افراد مختلف متفاوت می باشد . در زنان لاغر بهتر است پروتز سینه در زیر ماهیچه ای  قرار گیرد زیرا قرار دادن پروتز در زیر غده ای نمای بیرونی سینه را نازیبا می کند و برای دیگران قابل محسوس می باشد .

 1. زیر ماهیچه سینه بین ماهیچه دیواره قفسه سینه و خود سینه

پروتز سینه و شیردهی

یکی از سوالاتی که بیشتر خانم ها می پرسند اینست که پروتز سینه تداخلی در شیردهی ایجاد نمی کند؟ طبق بررسی های انجام شده پروتز سینه نه تنها مشکلی برای شیردهی ایجاد می کند بلکه باعث افزایش میزان سیلیکون در شیر شده و مقدار شیردهی در مقایسه با زنانی که این جراحی را انجام نمی دهند بیشتر می باشد . البته این موضوع به نوع جراحی و محل قرار گیری پروتز بستگی دارد که شایع ترین آن به شرح ذیل می باشد :

 1. در روند جراحی نباید به قسمت هاله اطراف نوک سینه آسیبی برسد.
 2. محل قرار گیری پروتز در بهترین حالت در قسمت زیرین دیواره عضلانی قفسه سینه می باشد .
 3. فشاری بر غدد شیردهی سینه نباید وارد شود تا مشکلی در شیردهی زن پیش نیاید.

علل تعویض پروتز سینه

 1. آسیب رسیدن به پروتز مانند نشت پروتز یا انقباض کپسول
 2. افزایش سایز پروتز سینه که معمولا طبق درخواست فرد می باشد .

پرشدن سینه یا اپتیمال چیست؟

پر کردن حجم سینه توسط پروتز از جمله عواملی است که علاوه بر حفظ زیبایی ، آسیب کمتری را به سینه در طولانی مدت وارد می کند. در مواردی که عرض سینه زیاد باشد باعث می شود پوست آن به سمت جلو کشیده شده و حجم بیشتری برای پرکردن سینه ایجاد می کند.

اقدامات لازم برای جلوگیری از آسیب به پروتز سینه

 1. محل قرار دادن پروتز در سینه باید به گونه ای باشد که باعث ایجاد پوشش بافت نرم در پروتز شود . شایع ترین محل قرار گیری پروتز در زیر عضله به صورت نسبی یا دو گانه می باشد.
 2. برای ماندگاری پروتز باید اندازه عرض پروتز پایین تر یا مساوی با بافت سینه در پیش از جراحی باشد .
 3. میزان برآمدگی پروتز ها نباید به گونه ای باشد که میزان کش آمدن پوست به جلو کمتر از 3 سانتیمتر باشد. افرادی که بارداری یا شیردهی را نداشته اند یا دچار افتادگی سینه به دلیل کاهش وزن می باشند از این نوع پروتز نباید استفاده کنند. فقط در موارد استثنا مانند افرادی که دارای افتادگی سینه کاذب هستند يا پتوز گلاندولر دارند می توان از این نوع پروتز استفاده کرد.
 4. گذاشتن پروتز های بیش از حد بزرگ در همه افراد توصیه نمی شود بخصوص در افرادی که بافت نرم سینه شان نازک می باشد.

ترکیدن پروتز سینه

یکی از شایعاتی که در بین زنان وجود دارد ترکیدن پروتز سینه مخصوصا در ارتفاع زیاد مانند هواپیما می باشد . به همین جهت بسیاری به دلیل ترس و نگرانی از این عارضه به این جراحی فکر نمی کنند . در ابتدا که پروتز در سینه قرار می گیرد نیاز به فضای کافی دارد که هوای کمی در اطراف خود وجود دارد و به سرعت جذب شده و با بدن سازگار می شود . از آنجائیکه پروتز جزوی در بدن می شود در هر ارتفاعی از جمله هواپیما دچار تغییر نمی شود . این مدت زمان که  برای جذب پروتز در بدن نیاز است 48 ساعت می باشد که بعد از گذشت این زمان فرد می تواند با هواپیما سفر کند.

توصیه هایی برای مصونیت از آسیب پروتز سینه

در صورتی که فرد اقداماتی به شرح ذیل را در نظر داشته باشد امکان آسیب به پروتز سینه وجود ندارد :

 • در انتخاب جراح خود دقت کافی داشته باشید زیرا نوع عمل در ماندگاری پروتز سینه موثر می باشد . برای اطلاع از بهترین دکتر پروتز سینه روی ادامه مطلب کلیک کنید .
 • قبل از جراحی از کشیدن سیگار ، انجام فعالیت های سنگین خودداری کنیدمراجعه به پزشک برای ویزیت های دوره ای تاثیر مطلوبی بر روند جراحی دارد.
 • آسیب های جدی که در اثر سقوط یا ضربه به قفسه سینه ایجاد می شود پروتز سینه را نیز دچار آسیب می کند.

عوارض احتمالی پروتز سینه

در صورتی که جراح ، پروتز سینه را به درستی انجام ندهد یا فرد مراقبت های لازم را رعایت نکند امکان وجد عوارضی به شرح ذیل وجود دارد :

 • خونریزی و لخته شدن خون
 • مایع سروما در سینه جمع می شود .
 • امکان عفونت
 • تاخیر در بهبودی زخم و ایجاد اسکار در محل جراحی
 • تغییر احساس در نوک سینه
 • عوارض استفاده از مواد بیهوشی
 • کبود شدن یا تورم پوست به مدت طولانی
 • عدم تقارن سینه ها
 • قرار گرفتن پروتز در محل نامناسب
 • در محل قرارگیری پروتز پوست دچار چین خوردگی می شود.
 • امکان پارگی یا نشت در پروتز سینه
 • نوعی برآمدگی شبیه کپسول اطراف پروتز ایجاد می شود که شکل سینه را نازیبا می کند.
 • امکان جابه جا شدن پروتز به جهت های مختلف
 • احساس درد که ممکن است طولانی مدت باشد .
 • امکان نیاز به جراحی مجدد

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

برخی از خدمات دکتر مه سا هادی فر

جراحی زیبایی زنان

پروتز سینه

لابیاپلاستی

با تشکر، مدیریت سایت دکتر هادی فر

پاسخ

14 − 8 =

Call Now Button